
Как да научим децата на управление и съхранение на пари?
За никой не е тайна, че в днешния свят парите играят много важна роля в ежедневието. Именно затова е от особена важност за децата да бъдат финансово грамотни и от ранна възраст да се научат на отговорност към парите.
За тях е важно не просто да знаят какво представляват парите, как се печелят и харчат. Те трябва да осъзнават тяхната стойност и да могат да взимат решения по управлението на средствата.
Съществуват различни методи за възпитаване на такива умения още от най-ранна детска възраст. Всичко зависи от правилния подход на родителите и прилагане на правилните стратегии за развитие на отговорност и отношение на младите към парите. Ето кои са съветите на експертите.
Усвояване на финансова грамотност в ранна възраст
- Чрез образователни игри и занимания
Няма как да обясните теоретичните концепции на парите на деца в млада възраст. Вместо това всеки вид урок по тази тема трябва да е под формата на образователна игра. Има множество образователни игри с пари, които учат децата за стойността на парите и тяхната важност. С помощта на такива игри децата могат да взимат решения за управлението на средствата.
- Моделиране на поведение
Децата създават ролеви модели от своите родители и учители. Затова е важно да виждат добри примери при управление на финансите именно от тези хора. Може да започнете да учите децата си на такива концепции, като създаване на бюджет и спестяване. Дори на базово ниво, видяното ще се превърне в една основа за бъдещите им схващания за парите и поведението им.
- Разбирания за стойността на парите
Още от най-ранна детска възраст на децата трябва да се обяснява, че парите не се получават лесно, и че с тах трябва да се отнасят сериозно към тях. Децата трябва да са наясно, че зад парите стоят усилия и труд, които им придават стойност.
- Развиване на умения за боравене с пари
Има редица концепции, свързани с боравенето с пари, които децата могат да усвоят в ранна възраст:
- Управление на собствен бюджет
Когато децата тръгнат на училище, може да им предоставите техен дневен бюджет, който те да управляват сами. Не е нужно сумата да е голяма, но е добре да покрива нуждите им от храна и допълнителни разходи. Понякога може дори да им предоставите бюджет при пазаруване в магазина, срещу който те сами да изберат какво да си вземат. Това развива отговорност към средствата и учи на важни уроци за правилното харчене на пари.
- Участие в семейните финанси
Може да покажете на децата как се формира семейния бюджет, каква част от него се заделя за задължителни сметки и каква част остава за свободни разходи. Реалния опит и умения, придобити в такива дискусии, са безценен урок за в бъдеще.
- Изполване на технологии за учене и управление на финанси
Съществуват множество приложения, които могат да помогнат на децата да разберат повече за парите и тяхната стойност. Финансовите приложения, насочени към деца, предоставят базисни концепции по интересен начин, и могат да помогнат на младите да разберат повече за света на парите.
Правилно съхраняване и разполагане с пари
- Спестяване на средства с цел
Един от най-добрите начини на съхранение на парите е чрез спестяване. Може да научите децата си да спестяват, като им заложите конкретна цел, към която да се стремят. Това може да е например играчка, която искат, или пък някакъв вид изживяване – почивка, концерт, пътуване и др.
- Поддържане на ежедневен бюджет
Разпределението на джобни пари за всеки ден е сред най-важните умения, на които да научите децата си. Правилното разпределяне на парите за транспорт, храна и други разходи, ще им позволи да оптимизират своите средства и дори да помислят за спестяване.
- Учене от грешки
Ако детето е влязло в преразход, или е направило някакъв вид нерентабилни решения с парите си, не се притеснявайте. Използвайте момента за да им обясните грешките и да ги научите да взимат по-добри финансови решения в бъдеще.
Финансовата отговорност на децата не е умение, което трябва да игнорирате. Започнете да култивирате познания за парите у тях от най-ранна детска възраст. Само така ще ги научите да се отнасят сериозно с паричните средства и да взимат правилните решения.